Yayınlanma tarihi: Haz 2, 2020

YEK Otomasyon Yazılımı Hizmet Alımı

Yenilenebilir Enerji Kurulu'nun başvuru, izinlendirme, belgeleme, ve arşiv süreçlerinin dijital otomasyonunun sağlanması için teklif alınacaktır. İlgilenen işletmelerin, üzerinde "YEK Kurulu Otomasyon Yazılım Teklifi" yazan teklif dosyalarını,  en geç 23 Haziran 2020 Cuma saat 12:00'a kadar, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı kat 3, Bakanlık arşivine alındı belgesi karşılığında teslim etmeleri gerekmektedir. Şartname buradan indirilebilir.

Önemle duyurulur.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Mar 23, 2020

e-posta Başvuru Yöntemi hk.

13 Mart 2020 tarihli duyuruda tarif edilen başvuru seçeneği de mevcut olağanüstü durum şartlarında uygulanabilir olmadığından, aksi duyurulmadığı sürece askıya alınmıştır.

Başvurular normal işleyişe geçildiğinde Bakanlığımıza yapılabilecektir. İlgililere duyurulur.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Mar 13, 2020

ÖNEMLİ DUYURU

Ülkemizde son günlerde "Corona" virüsü tehlikesine karşı siz vatandaşlarımız ve bizler için geçici olarak önlem alma gerekliliğinden dolayı Bakanlığa yapılan başvuru şeklinin aşağıdaki gibi de olabileceğini ve bu yapılan düzenlemenin zorunluluk olmadığını bilgilerinize getirir anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz.

 

Başvuru Şekli;

  1. Linkte yeni oluşturulan başvuru formunun tarafınızdan doldurulması
  2. Başvuru ekinde, sadece 1 yıllık kWh bazında Kıbtekten alınan dökümün ve başvurunun çoklu olması durumunda üretim dağıtım listesinin bulunması
  3. Başvurunun info.yek@gov.ct.tr adresine e-mail olarak gönderilmesi

 

Başvurunun Değerlendirilmesi;

  1. Bakanlık tarafından alınan başvurular için alındı formu başvuru sahiplerine veya firmalara e-mail ortamında gönderilecektir.
  2. Başvurular, başvuru takip listesinden takip edilebilecektir.
  3. İzinleri yazılan başvuruların imzalı şekli yine e-mail ortamında başvuru sahibine veya firmalara gönderilecektir.
  4. YEK Belgesi yazılmadan önce tarafınıza gönderilecek e-mail ile eski sisteme göre başvuru ekinde aranan tüm evrakların kontrol formunda bulunmaması halinde, eksik olanların tek nüsha olarak Bakanlığa teslim edilmesi talep edilecektir. Fizibilite bu geçici süreçte talep edilmeyecektir. Belgelerin kontrol edilmesi ile, Mevzuata uygun yapılan başvurular için YEK Belgesi hazırlanarak yine e-mail ortamında başvuru sahibine veya firmalara belge iletilecektir. Aksi halde (mevzuata uygun olmaması halinde) sorumluluk, başvuru sahibi ve/veya firmalara ait olup, YEK Belgesi mevzuata uygunluk sağlanmadan düzenlenmeyecektir.

Bakanlık tarafından yapılan diğer işlemler (izin uzatma, ithal , üretim dağıtım talepleri vb.) talep edilmesi halinde yine Bakanlığa e-mail ortamında talepler gönderilerek, sonuçları e-mail ortamında başvuru sahiplerine veya firmalara gönderilecektir.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Oca 16, 2020

İthal Ön İzin Belgeleri hk.

Önemli Hatırlatma

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kurulu 47/2011 sayılı Yenilenebilir Enerji Yasası uyarınca Yenilenebilir enerji üretim sisteminin veya tesisinin faaliyete geçirilmesi amacıyla yurt dışından araç-gereç, ekipman, malzeme ve ürünlerin ithal edilebilmesi için  ithalat izni talep eden ilgili gerçek veya tüzel kişilere ithal izni verilmesi için onay verir.

Bu kapsamda İthal Ön İzin Belgesi alınmadan ithal edilen ürünlerde doğacak herhangibir sorun karşısında (olumsuz görüş, gecikme, vb.) mesuliyetin tamamen başvuran firma ya da kişiye ait olduğunu önemle hatırlarız.

YEK Kurulu

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Oca 16, 2020

2020 Yılı Kota Bilgileri

2020 yılı yenilenebilir enerji kaynağı kapasitesi aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

1.    AG Seviyesinde yapılacak kurulumlar için;
       a.    Konutlarda tüzüğün belirlediği kurulum gücü kadar "sınırsız", ancak şebeke analizi yapıldıktan sonra konutlardaki kota durumu tekrardan değerlendirilecektir.
       b.    Konut dışı yapılarda, tüzüğün belirlediği kurulum gücü kadar, toplamda “2MW” olarak belirlenmiştir.
2.    OG Seviyesinde yapılacak kurulumlar için kota şebeke analizi yapıldıktan sonra değerlendirilecektir.
 

Devamını oku
123468910Last

«Ocak 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345